Podkarpackie gminy otrzymają dofinansowanie na tworzenie nowych i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami. To efekt decyzji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które rozdysponowało fundusze w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch”. Siedem gmin z Podkarpacia dostanie wsparcie w wysokości 4,5 mln zł na stworzenie 141 nowych miejsc opieki nad najmłodszymi. Przewidziane są też pieniądze dla placówek niepublicznych – na obniżenie comiesięcznych opłat za pobyt dziecka. Dotacje o takim przeznaczeniu, na kwotę 1,8 mln zł, trafią do 33 uprawnionych podmiotów. Tego rodzaju dofinansowanie dotyczy 681 miejsc, w tym 588 miejsc w żłobkach i 93 w klubach dziecięcych. Natomiast na utworzenie nowych miejsc opieki nad maluchami do 3 roku życia przy uczelniach lub we współpracujących z nimi podmiotach oraz wsparcie już istniejących przekazane zostanie prawie 480 tys. zł. – Na realizację programu resort przeznaczył 151 milionów złotych w skali kraju. To o  50 milionów więcej niż rok wcześniej.W tym roku o środki z programu mogły ubiegać się także uczelnie– informuje zespół prasowy wojewody podkarpackiego.

Z naszego regionu (powiaty przemyski, jarosławski, przeworski, lubaczowski) dotacje otrzymały wszystkie gminy, które ubiegały się o tego rodzaju wsparcie. Są to: miasto Lubaczów (93 tys. 886 zł), Kańczuga (93 tys. 886 zł), gmina Lubaczów (62 tys. 589 zł), Jawornik Polski (31 tys. 292 zł) i Gać (31 tys. 292 zł).

Źródło: Zycie.pl