pgnigMANASTERZ gm. JAWORNIK POLSKI. PGNIG wypłaca odszkodowania za zniszczone drogi gminne.

Na granicy Siedleczki i Manasterza (gmina Jawornik Polski) odkryto jedno z największych złóż gazu w Polsce. Już w połowie 2021 roku rozpocznie się jego wydobycie. Mieszkańcy gminy mogą być zadowoleni nie tylko dlatego, że na ich terenie jest takie bogactwo, ale też z tego powodu, że PGNiG wypłaca odszkodowania za zniszczone drogi.

Poszukiwania gazu ziemnego w tej okolicy trwały kilka lat. Złoża leżą na granicy dwóch wsi w powiecie przeworskim. Według szacunków, wielkość złoża wynosi kilka miliardów metrów sześciennych. Do odwiertu można dojechać tylko drogą gminną. Przez dwa lata codziennie jeździły nią ciężarówki oraz ciężki sprzęt i zniszczyły ten odcinek. Za uszkodzoną nawierzchnię PGNiG już wypłaciło odszkodowanie.

- PGNiG to solidna firma. Żeby wszystkie takie były – mówi Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski. – Otrzymaliśmy już milion złotych zwrotu kosztów za zniszczona drogę, która prowadzi do pierwszego odwiertu. Za te pieniądze ją naprawiliśmy, powstała nowa, asfaltowa nawierzchnia, naprawiono zniszczone mostki i przepusty. Podpisaliśmy też umowę na remont kolejnego zniszczonego odcinka, którym można dojechać do innego odwiertu. Tym razem będzie to kwota 1,2 mln zł. PGNiG zobowiązało się też, że na własny koszt będzie odśnieżało te drogi.

Gmina z odkrycia złoża gazu ziemnego ma same korzyści, bo na konto gminy co roku będzie wpływać milion złotych w postaci podatku od kopalin. Być może tych korzyści będzie więcej. Gaz jest bowiem dobrej jakości, a złoża są ogromne. W przyszłym roku wydobycie gazu będzie wynosić 100 tys. m sześc. na dobę. Wystarczy na ogrzanie 5 tys. domów jednorodzinnych. Powstaną też nowe miejsca pracy, bo planowana jest budowa punktu zbiorczego gazu.

Mariusz Andres

Źródło: http://supernowosci24.pl/odkryto-jedno-z-najwiekszych-zloz-gazu-w-polsce/