Mieszkańcy Manasterza w powiecie przeworskim odsłonili pomnik upamiętniający 1050. rocznicę Chrztu Polski. To inicjatywa lokalnego stowarzyszenia. Mieszkańcy, w ten sposób chcieli podkreślić przywiązanie do religii i tradycji.

Strzec wiary ślubujemy. W niej żyć, umierać chcemy. Te słowa przyświecały pomysłodawcom budowy pomnika w Manasterzu. Pomnik i pamiątkowy krzyż zostały ufundowane przez Obywatelskie Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Jawornik Polski, samorząd oraz mieszkańców. Jak podkreślali, takie upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski - to nauka patriotyzmu i dumy narodowej dla młodego pokolenia.

W uroczystości wzięło udział około tysiąca osób. Po odsłonięciu pomnika i poświęceniu pamiątkowego krzyża, przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy złożyli wiązanki kwiatów.

Źródło: TVP Rzeszów